Home Forums Bendras Kaip apskaičiuoti PCB takelio galinguma

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
    Posts
  • #1872
    sarunas
    Member

    Gal kas žinot kiek maždaug srovės atlaikytų PCB takelis 5mm pločio.Juo tekės 12V įtampa? O gal kokia formule turit? Takelis nedengtas lydmetaliu.

     

    #3759
    Paulius
    Participant

    Kaip konkrečiai skaičiuoti takelio galingumo pralaidumą tikrai nežinau. Bet, remiantis laidų ir kabelių leistinų galingumų skaičiavimo metodais, sakyčiau iki 50A. Daugiau apie metodus kuriais rėmiausi, gali pasiskaityti VA ČIA

    #3760
    Šarūnas
    Keymaster

    Labai priklauso nuo kelių faktorių:

    1. Vario folijos storis
    2. Temperatūra, kurią leisi takeliui pasiekti
    3. Oro srautas per takelį
    4. PCB pagrindas (getinaktas, stiklotekstolitas, keramika, anoduotas aliuminis, …)

    Iš tikro, atsakymo pateikti negaliu, tačiau Pauliaus minėti 50A, manau, yra arti realybės.

    #3761
    Paulius
    Participant

    Bet aš negarantuoju. Tos lentelės yra iš senų senovės iš tiesų (geri 60 metų tiems elektrotechnikos vadovėliams). Kadangi teko dirbti elektriku porą metų ir šiaip kartas nuo karto reikia, tai aš pagal jas žiūriu ir skaičiuoju kabeliukus chaltūroms. Kas tau turėtų būti svarbu, tai sudėti viską ką surašė Šarūnas (labai svarbu) ir atsižvelgti į tai ką parašiau aš.

    Vario folijos (takelio) storis pagrinde įtakoja tik temperatūrą.

    Paviršiaus plotas nusako, kiek pajėgus tavo takelis praleisti galios neperkaisdamas (elektra teka laidininko tik paviršiumi, bet ne vidumi).

    Jei tikrai nori tų 50A kuriuos užrašiau, pasirūpink geru aušinimu (3 Šarūno punktas). Užmesk kokį ventiliatorių neperdaug galingą ar dar ką sugalvok ;)

    #3762
    sarunas
    Member

    Net nežinau kas pagamino ta mano PCB.Žinau tik tiek,kad FR4 ir 1,6mm storio.Šiaip man reikejo,kad neribotą laiką galėtų tekėti srovė iki 15A ir nekaistų.Oro srautų per takelį gali ir nebūti(dar neaišku).O,kad elektra teka laidininko tik paviršiumi, bet ne vidumi tai pirma kart išgirdau :)

    #3763
    Šarūnas
    Keymaster

    Pauliau, esi neteisus dėl srovės tekėjimo tik paviršiumi. Srovė teka visu skerspjūviu.

    Srovės tekėjimas tik laidininko paviršiumi turi šiek tiek tiesos – tai reiškinys, skin effect. Tačiau jis galioja tik aukštiems dažniams, >100 kHz.

    #3764
    Paulius
    Participant

    Hm, tada labai persiprašau už dezinformavimą. Man būtinai reikia keisti vadovėlius savo :D ir smarkiai gilinti žinias. Dėkui už klaidos ištaisymą ;)

    p.s. Vadovėliai tikrai seni ;)

    #3765
    sarunas
    Member

    Ar kartais per daug pro šali neprašovet,kad apie 50A.Visgi vario storis ant pcb kažkur 0,035mm.Tai jei takelio plotis 5mm , gaunasi kazkur 0,175 kvadratiniai mm.

    #3766
    Paulius
    Participant

    Na, bent jau gerai, kad pats matai, jog kažkas ne taip :) Su manimi visko gali būti, klysti žmogiška, na o su ŠŠ, tai net nežinau. Matai, tie mano skaičiavimai, kuriuos dariau, grįsti AC, o ne DC, taigi aš pats galėjau tikrai apsišauti. Tikiuosi per mane nieko neiškepinai?

    #3767
    Tadas
    Participant

    Pauliau nieko tu cia neatsiprasinek.Elektronikos kurse matau chebra nesusidure su siuo reikalu.Srove teka labiau laidininko pavirsiumi ir prie standartinio 50Hz gerbiamieji.Kalbu apie laidus kabelius.Kaip pavyzdys butu aliuminio_plieno laidas kuomet plienas naudojamas ne kaip pagrindinis laidininkas ir yra centre o aliuminis apipina savotiskai ta pliena ir sroves didzioji dalis tenka jamo plienas naudojamas tik del mechaninio didesnio atsparumo tempimui.Neveltui jis taip sukurtas ane?Aisku tai nereiskia kad reik atmest PCB takelio storio kazkokia dali.

    #3768
    sarunas
    Member

    Ne nieko neiškepiau :) .Radau ir skaičiuokle kažkokia su kuria galima pasiskaičiuot,tik man per sudetinga http://saturnpcb.com/pcb_toolkit.htm

    #3769
    sarunas
    Member

    o jei tiksliau tai norejau šituos laidelius pajungti prie tos pcb padalines i tris dalis išilgai: https://picasaweb.google.com/sarunas.mailbox/Belekas?authkey=Gv1sRgCOe1mo791qPj_wE#5676405630641544594

    #3770
    Darly
    Member

    Jei kyla abejonių, ar laikys takelis tą srovę, visada galima jį aplituoti, padengti tokiu storu sluoksniu lydmetalio, kokiu tik galima. Tada smarkiai padidėja takelio skerspjūvio plotas ir išauga maksimali leistina srovė. Tokius dalykus teko matyti naudotus ~1970m automobilinėje elektrotechnikoje. Vaikas būdamas išardžiau sunkvežimio krovimo reguliatorių ir radau ten daug daug lydmetalio ant takelių :) Tik vėliau supratau, kodėl tai buvo padaryta.

    #3771
    Šarūnas
    Keymaster

    Iš tikro lydmetalio varža yra gan didelė, todėl aplitavimo nauda yra gana ginčytina. Tas pats galioja ir šiluminei varžai.

    Dažniausiai, prireikus geresnio laidumo, yra gaminamos plokštės su storesniu vario sluoksniu. Standartinis storis yra 35µm, o paprašius beveik visi gamintojai gali daryti 70µm ar dar storesnį.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.