Debesų talpyklų apžvalga

cloud syncNelabai į blogo temą, bet pasidalinsiu. Turiu tris kompiuterius ir telefoną, kuriuose visuose noriu turėti tuos pačius, naujausius dokumentus. Atrodo labai paprastas noras, tačiau, pasirodo, vis dar sunkiai įgyvendinamas ne tik buitiniame lygyje, bet ir didelėse korporacijose. Ypač tuo atveju, jei su failais nori vienu metu dirbti keli asmenys.

Duomenų sinchronizavimas LAN

Ši problema man kilo dar prieš kelis metus. Pirmoji mintis buvo abiejuose kompiuteriuose (tada turėjau tik du) pasharinti dokumentų folderius ir rasti softą, kuris iškart pastebi pasikeitusius failus ir juos permeta į kitą kompiuterį. Tame kitame kompiuteryje taip pat suktųsi tokia pati programa, kuri savo pusėje pastebėjusi pasikeitimus failus, juos sinchronizuotų su pirmuoju. Reikalavimas tokiai sistemai buvo vienas: failus sinchronizuoti realiu laiku, kai tik jie atsinaujina. Priežastis paprasta: tokia sistema veikia greitai ir nestabdo, nes jai nereikia nuolat skenuoti disko – apie pasikeitusius failus praneša pati OS, taigi belieka tik patikrinti ir permesti kur priklauso.

Deja vien jau tokia smulkmena pasirodė didžiulis iššūkis pasaulio programuotojams, kadangi nieko verto dėmesio rasti nepavyko. Dauguma rastų failų sinchronizavimo priemonių palaiko tik Manual (kai vartotojas inicijuoja) ir Scheduled (kai atliekama automatiškai, nustatytu laiku). Abu pastarieji metodai reiškia žiaurų resursų rijimą ir lėtą veikimą, kadangi kiekvieną kartą reikia perskenuoti visus failus tiek lokaliam, tiek tinklo diske. Jei failų daug ir jie smulkūs, tai užtrunka žiauriai ilgai.

feature-syncbackseGeriausia, ką tuo metu radau: SyncBack. Nustatymų visas kalnas, kur kas daugiau nei reikėjo. Ilgokai pakariavęs radau kaip nustatyti sinchronizavimą On File Change. Veikė, tačiau, kompiuteryje pasikeitus failui, vis tiek perskenuodavo ir visą tinklo kompiuterio folderį, kas užtrukdavo labai ilgai ir kartodavosi dažnai. Taip yra dėl to, kad pranešimą iš OS gali gauti tik apie lokaliai pasikeitusį failą, taigi vis tiek tenka perskenuoti visą tinklą. Dirbant su dokumentais, skenavimas buvo praktiškai nuolatinis ir kompiuteris dėl to stabdydavo gan pastebimai. Taip pat kildavo problemų jei failai būdavo modifikuojami kai kito kompiuterio tinkle nėra (kai su laptopu dirbama kur nors kitur) – programa pabandydavo sinchronizuoti, kompiuterio nesrasdavo, įsirašydavo errorą savo log’e ir apie tai užmiršdavo… Atsiradus tinkle tekdavo rankiniu būdu sinchronizuotis.

Mano anksčiau aprašytu metodu, kai veikia dvi programos skirtinguose kompiuteriuose, SyncBack paleisti nepavyko, taigi tekdavo paleidinėti rankiniu būdu, kaskart skenuojant visą diską… Ypač nepatogu būdavo kai reikėdavo užbaigus darbą staigiai išbėgt su laptopu, bet tekdavo laukti kol praskenuos visą diską. O tai vykdavo labai, labai lėtai. Visiška nesėkmė, tuomet taip ir neradau tinkamo sprendimo.

SyncToy-2_1Vėliau aptikau tokį Microsoft SyncToy. Programėlė nemokama. Visiškai minimalistinė, nustatymų beveik jokių. On File Change nepalaiko, tik Manual. Veikia tik vidiniame tinkle. Didelis privalumas – labai greitai skenuoja pasikeitusius failus ir neapkrauna kompiuterio. Sprendimas buvo instaliuoti tik laptope ir pasileisti rankutėmis kaskart, kai norėdavau sinchronizuotis su tinkle esančiu kompiuteriu: grįžtu namo, išsitraukiu laptopą, įjungiu kartu su stacionariu, sinchronizuoju failus, išjungiu laptopą ir sėdu prie stacionaraus… Analogiška eiga prieš išeinant. Gan žymus nepatogumas, bet taip naudojau gerus metus. Ši programa jau seniai nebeatnaujinama ir yra palikta likimo valiai.

offline_filesDar vienas bandytas variantas – Windows Offline Files. Funkcija yra visose Windows versijose nuo XP (reikia atskirai įjungti). Veikimas labai paprastas: stacionariame kompiuteryje pasharinamas folderis(-iai) su dokumentais ar dar belekuo. Iš laptopo per LAN prisijungiama prie pasharinto folderio, ant jo spaudžiamas dešinys pelės klavišas iš pasirenkama Make available Offline. Status bare atsiras sinchronizavimo ženkliukas – tuo metu failai bus kopijuojami į laptopą. Kai ženkliukas nebejudės, failai tuo pačiu adresu (\stacionarusshare) bus pasiekiami net stacionariam kompiuteriui esant ne tinkle ar visai išjungtam. Failams pasikeitus kurioje nors pusėje, jie bus automatiškai sinchronizuojami, kai tik abu kompiuteriai atsiranda viename tinkle. Šioks toks trūkumas – normaliam veikimui, laptopo dokumentų folderius reikia perkelti į tinklo adresą (gan nesunkiai padaroma). Na ir, žinoma, sinchronizuojasi tik kai abu yra viename tinkle, todėl vis tiek grįžus namo reikia abu įjungti ir duot laiko sinchronizuotis. Vėliau dar išlindo visokių problemų su konfliktais, kurių taip ir nesugebėjau sutvarkyt. Palyginus, SyncToy veikia kur kad patikimiau ir greičiau, tik kad ne automatiškai.

BitTorrentSyncIconXŠiandieninis radinys (dar nespėjau išbandyti) – BitTorrent Sync. Teoriškai, veikia (jei veikia) tiksliai taip, kaip aprašiau aukščiau: yra keli kompiuteriai su interneto prieiga, juose sukasi programėlė, kuri realiu laiku sinchronizuoja failus su kitais kompiuteriais. Siunčiami duomenys yra šifruojami, veikia ne tik LAN, bet ir plačiuoju internetu. Praktiškai veikia kaip įprastos debesų paslaugos, tik kad nėra paties debesies, taigi ir failai nelaikomi “pas kažką”. Dar turi gan plačias failų sharinimo galimybes, o didelis privalumas – palaiko linux ir NAS, taigi galima pasileisti failų serverį savo routeryje, kuris bet kokiu atveju visada online ir pasiekiamas. Trūkumas – sinchronizavimui būtina laikyti bent du kompiuterius online. Belieka tikėtis, kad vieną dieną palaikys debesų talpyklas ir duomenų šifravimą jose… Laikas parodys.

Saugios debesų talpyklos

Debesys. Vis dar garsiai ir su pasididžiavimu linksniuojamas žodis. Bet realiai tėra serveris(-iai), kuris yra nuolat įjungtas ir pasiekiamas internetu. Kad išvengčiau nepatogumo nuolat įjunginėti abu kompiuterius kaskart grįžtant ar išvykstant, debesys buvo vienintelis logiškas pasirinkimas. O išbandžiau jų daug… Atrodo, absurdiškai daug. Visų net neprisiminsiu.

Esu griežtai nusiteikęs prieš asmeninių dokumentų laikymą kažkur kažkieno serveriuose, kad ir kaip jie galvą guldytų, kad viskas saugu. Todėl privalomas reikalavimas – duomenų kodavimas. Beveik visi kodavimo paslaugų teikėjai pasakoja kaip jie koduoja duomenis, bet manęs tai netenkina, noriu matyti kaip kompiuterį palieka jau užkoduoti failai ir kaip serveris nemoka jų išsikoduoti, t.y. kad raktą turėčiau tik aš ir jis niekada nepaliktų mano kompiuterio.  Tiesa, dar vienas reikalavimas – paslauga nemokama.

wuala_logoPagal tokius reikalavimus radau vos porą sprendimų. Abu tiek prasti, kad pirmojo net nepamenu. Antrasis – wuala. 5GB nemokamai. Paliko įspūdį lankstus ir tuo pat metu saugus failų sharinimas. Visi failai koduojami, slaptažodis nepalieka kompiuterio. Tačiau visiškai tragiška situacija su GUI – neturi Windows Explorer integracijos, taigi visas darbas su failais vyksta  per atskirą wualos langą. Labai nepatogu, tai daugiau net ir nebandžiau.

Duomenų šifravimas

Kadangi daugiau nei vienos įtikinamai saugios paslaugos neradau, teko ieškoti stand-alone sprendimo. Radau kelis.

truecrypt_iconTrueCrypt. Patogiam darbui su debesimis visiškai netinkamas, tačiau tai yra pats populeriausias/geriausias nemokamas duomenų apsaugos sprendimas, tad verta paminėti. Su šia programa galima ne tik saugiai šifruoti duomenis, bet ir gan įtikinamai juos paslėpti taip, kad nekiltų įtarimas, jog duomenys apskritai egzistuoja. Galima paslėpti visą particiją faile ar kitoje particijoje… Turbūt sumanesni žulikai naudojasi ta funkcija. :)

hi-256-0-047921dbc80cfe65c15d4e8762b0555c33fb2487Box Cryptor. Čia jau kažkas į tą pusę. Esmė paprasta: turim kokią nors debesų paslaugą, kad ir Google Drive, kaip pavyzdys. Google Drive turi savo folderį, kurį sinchronizuoja su debesiu. Esmė, kad tą folderį galima užšifruoti su BoxCryptor, taigi visi su serveriu sinchronizuojami failai gaunasi šifruoti ir saugūs. Problema – su šifruotais failais ir pačiam dirbti neišeis. Dėl to BoxCryptor sukuria virtualų diską, kuriame būna prieinami tie patys failai, tik jau dešifruoti ir suprantami visoms programoms. Šifravimas vyksta realiu laiku, tik tiems failams, kurie naudojami, taigi kompiuterio tai pastebimai neapkrauna. Tik tas virtualus diskas nelabai patogus naudoti…

cloudfogger_200x175CloudFogger. Veikimas labai panašus kaip BoxCryptor, tačiau nėra virtualaus disko. Kol nepaleistas CloudFogger, debesies folderyje visi failai matomi su galūne *.cfog ir yra šifruoti. Tačiau, pasileidus – visi failai staiga tampa “nešifruoti” ir yra skaitomi visų programų kaip paprasti. Debesys failus ir toliau mato šifruotus, taigi visas sinchronizavimas ir šifravimas vyksta realiu laiku, vartotojui nepajudinant nei piršto. Kol kas nieko geriau neradau, būtent tai ir naudoju.

Geros debesų talpyklos

Rodos, labai paprasta užduotis – sinchronizuoti failus… Bet nepatikėsit kiek problemų teko išgyventi, kol radau tinkamą variantą. Teisingumo dėlei, testą dariau su 5GB dokumentų, failų dydis nuo 1kB tekstinių failų iki 1MB nuotraukų. Failų skaičius – per 10’000. Taigi, sąrašas…

skydrive_iconMicrosoft SkyDrive. Duoda nemokamus 7GB, kai dauguma kitų – 5GB. Man tai gan aktualu, nes visi mano dokumentai sveria apie 15GB. Brendas irigi geras – Microsoft. Net negalėtum pagalvoti, kad tokio banginio, toks paprastas produktas, galėtų taip stipriai suck’inti: įmečiau 5GB dokumentų ir laukiau. Po to dar palaukiau. Laukiau visą savaitę. Taip ir nesusinchronizavo… Pasirodo ne aš vienas susidūriau su šia problema, likimo brolių daug. Visiška nesėkmė.

boxBox Sync. Kai visi siūlo po nemokamus 2-7GB, Box sugebėjo pasiūlyti 50GB. Too good to be true? Failus vis tik sugeba susinchronizuoti, tačiau labai lėtai. Vos baigus sinchronizavimą, pakaba su Finished statusu kelias sekundes ir vėl skenuoja… Žodžiu amžinas sinchronizavimas, net jei ir jokie failai nesikeitė. Gal dar nebūtų didelė bėda, jei ne 100% CPU (vieno iš branduolių) valgymas sinchronizavimo metu. Ironiška, tačiau kiekvieną BoxSync utėlės paliestą failą iš paskos skenuoja ir Microsoft Security Essentials, kuris, įprastai niekada nekeliantis problemų, taip pat pasiima beveik 100% antro branduolio… Rezultate laptopas visas karštas, ant baterijos kaba vos pusantros valandos, vietoj keturių. Tai tenka BoxSync pasileidinėti tik kai reikia sinchronizuot… Žodžiu vėl nelaimė visiška.

google_drive_600Google Drive. Nemokamai duoda 5GB. Papildomos talpos kaina bent dvigubai mažesnė nei konkurentų. Integruojasi su Google accountu (kas turi savų trūkumų ir privalumų). Turi patogų sharingą or susietą Google Docs, kas suteikia dideles galimybes redaguojant dokumentus online, vienu metu gali dirbti keli asmenys. Sinchronizavimas veikia kur kas greičiau ir kokybiškiau, nepastebėjau jokių absurdiškų nesąmonių. Tiesa, vis tiek kartas nuo karto užtrunka ilgiau nei galėtų, bet skaitau kad neblogas pasirinkimas.

Dropbox-LogoDropBox. Nemokamai duoda tik 2GB (atlikus kelis “tutorial” žingsnius pasipildo iki 3.5GB, taipogi už kiekvieną referralą duoda 50MB). Turi gan intuityvų iri patogų WEB GUI, taipogi Android appsą (kaip ir kiti). Iš pradžių neatrodė kažkuo labai ypatingas, tačiau, susipažinus su konkurentais, pribloškė jo paprastumas ir greitas veikimas. Tai turbūt vienintelis failų sinchronizavimo įrankis, kuris iš tikro veikia be problemų.

Papildymas 2013-07-10. Kaip dropboxe gauti daugiau nemokamos vietos (iki 30GB).

  1. Praeiti visus tutorialus. Ten už kiekvieną punktą duos po 125-500MB vietos. Taip galima susirinkti iki ~ +750 MB.
  2. Pasinaudoti photo upload. Už kiekvienus uploadintus 500 MB duoda +500MB vietos. Uploadinus ≥2.5GB, duos +3 GB. Tai sumoj jau 6.25 GB…
  3. Pasinaudojus hack’u galima gauti dar +23GB dviems metams. šitas metodas reikalauja paaiškinimo… Kai kurie telefonai yra parduodami su padidintos talpos DropBox paslauga. Vienas jų – Samsung Galaxy S4. Su šiuo aparatu suteikiama +23GB talpos. Kai kas sugudravo ir instaliacinį dropbox.apk failą pritaikė kitiems telefonams… Sugudravimo procedūra tokia:
  • Instaliuojam BlueStacks ant PC. Čia yra virtualus androidinis įrenginys, taigi nereiks nieko instaliuoti savo telefone, netgi telefoną nebūtina turėti.
  • Pasileidžiam BlueStacks, einam į settings, manage applications. Išinstaliuojam viską, kol sąrašas bus tuščias.
  • Parsisiunčiam ant PC desktopo modifikuoto dropbox apk (išarchyvuojam).
  • Su paleistu BlueStacks doubleclickinam parsisiųstą apk. Jis iškart instaliuosis virtualiame androide.
  • Virtualiame androide reikia pasileisti atsiradusį Dropbox appsą ir prisijungti prie savo Dropbox paskyros.
  • Netrukus turėtumėt gauti emeilą su pranešimu, kad acounto talpa padidinta 23 GB dviems metams. Valio!

dpParengta pagal: Modern New Gadget Info: Free space on Dropbox: get 23 GB in simple steps. Išbandžiau. Talpa padidėjo (turiu per 30GB). Praėjo jau kelios valandos ir kol kas dar niekas neparišo šito kriminalo. Visai tikėtina kad greitai pariš… :)

Apibendrinimas

Jei jus kamuoja panaši problema kaip ir mane, siūlau rinktis CloudFogger + Google Drive (jei reikia daugiau vietos) arba Dropbox (jei reikia greičio). Pastarojo registracijai galite naudoti šią kvietimo nuorodą: http://db.tt/U9ubdP32, su kuria gausite papildomus 500MB vietos, tai sumoje išeis ~4GB (500MB gausiu ir aš – tebūnie padėka už vargą rašant šitą paklodę ;) ).

1092180Beje, dar siūlau išbandyti Safe In Cloud. Tai yra slaptažodžių saugykla, pritaikyta laikymui debesyje. Yra ir Android programėlė (mokama, pigi). Grubiai tariant, tai yra programa, kuri visus jūsų slaptažodžius ar kitą tekstinę informaciją laiko viename užšifruotame faile. Tas failas yra integruojamas į debesų saugyklą, taigi, vos įdėjus naują slaptažodį, jis iškart matomas ir kituose kompiuteriuose. Vartotojo sąsaja gan patogi, patiko. Prieš tai naudojau Keepass – kiek labiau apkrautas GUI, nelabai tinkamas debesims.

8 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.