e-mopedo reikalai pajudėjo

Eilinį kartą iškilo problemų su mopedo smirdančio variklio (benzininio) darbu, taigi man trūko kantrybė. Tai yra šiek tiek “stambesnė” naujiena, taigi rašau ne forume.

Na o naujieną šiek tiek apibūdins ši nuotrauka:

Smarvė, tepalų, aušinimo skysčio, degalų balos… Žodžiu, šlykštu. Draugas tai pakomentavo taip:

[16:27:58] julijonas: va va, turbut ateis laikas kai tai bus ne tik slykstu, bet ir neetiska ar net nelegalu

Link kur aš suku? Link čia: Variklis variklyje neišdegė. Vis tik padarysiu kad išdegtų. :-) Šiek tiek skubu konvertuotis į elektrinį dėl Spalio mėnesį planuojamo Elektromobilių Parado Vilniuje. Kol kas pats apie jį nedaug žinau, taigi neskubėsiu skleisti netikslios informacijos, pats išsiaiškinsiu ir parašysiu vėliau atskirą naujieną (buvau gyvai susitikęs su organizatoriais, užsiminė kad gal būt galėsime apžiūrėti (ir net palenktyniauti!) su Tesla Roadster.

Grįžtant prie temos, skubiai perdarinėju mopedą į elektrinį. Visas dalis turiu (na, daug maž). Kitas mopedo gabalas atrodo taip:

Išsimatavau vidinį alkūninio veleno erdvės diametrą – 73 mm. Mano turimo Turnigy C80100-130 variklio diametras – 80 mm. Žodžiu, netelpa. Tarkime, varikliui sutalpinti mums reikia 81mm diametro skylės. Variklio bloko sienelės storis – 7 mm. Taigi, galima būtų nuimti po 4 mm nuo variklio sienelių (paliekant 3 mm) ir sutalpinti turimą variklį. Manau likusių 3 mm stiprumo pakaktų. Pašalinus generatorių ir aušinimo skysčio pompą ir išfrezavus variklyje didelę skylę, laisvai tilptų du minėti varikliai, sumauti ant bendros ašies. Iš vieno variklio tikiuosi paimti maždaug 10 kW galią (pakėlus apsukas). Žodžiu, visiškai įmanoma ten sukišti 20 kW variklį (benzininis, berods, 3,5 kW skaitosi).

Tai jau labai sena mano idėja, kurios vis nesiryžau įgyvendint (neturiu pakankamai didelio akumuliatoriaus ir nesinorėjo ardyti dar važiuojančio mopedo). Dar viena priežastis – sudarkius variklį kelio atgal nebebūtų. Tačiau reikalai pasikeitė (daug priežasčių vienu metu) – radau analogišką visai šviežią užsieniečio projektą:  50cc auto scooter conversion to electric (with video). Žmogelis turi analogišką idėją – vidun sukišti du ant vienos ašies sumautus BLDC variklius. Kol kas pirmam bandymui padarė su vienu. Va čia man labai patiko mintis kaip jis tai padarė – variklį pastatė vietoje generatoriaus ir pompos, tokiu būdu visiškai nemodifikuojant originalaus variklio bloko, kas reiškia, kad galima būtų bet kada atgal surinkti originalų variantą. Tik jo alkūninio veleno ašies “gamybos etapas” man labai nepatiko – tiesiog supjaustė seną veleną. Na, gal būt jam jau buvo “chana”, nežinau. Aišku yra tam ir kita priežastis – jis pagamintas iš kieto metalo, o paprasta ašis ten nelaikys.

Aš vis tik darysiu šiek tiek kitaip – gaminsiu visą naują ašį, kuri bus bendra ir mano turimam varikliui (lengvai išsitraukia).

Peugeot JetForce ClutchDar kelios mopedo vidurių nuotraukos (automatinė sankaba, reduktorius, generatoriaus-pompos vieta).

Aš vis galvodavau ko ta sankaba taip nekabina, o pasirodo viduje tiuninginės spyruoklės sudėtos, kaladės gabalais ištrupėjusiais… Oi tie vaikai (primenu, kad mopedą pirkau naudotą). Tiesa, sankabą šalinsiu (fiksuosiu tiesiog).

Peugeot JetForce internal gear

Taip pat apskaičiavau vidinio reduktoriaus perdavimą: 1:13,5 (anksčiau iš nuotraukų buvau primetęs kad yra maždaug 1:10). Primečiau, kad su 64 V akumuliatoriumi ir minėtu BLDC motoru toks perdavimas (variatorių paliksiu) leis pasiekti lygiai 100 km/h greitį. Čia be apkrovos, tai realybėje, jei viskas pavyks, turėtų būti koks 85-90 km/h. Primenu, kad mopedas oficialiai gali važiuoti iki 45 km/h, o nuėmus ribotuvus jis važiuodavo apie 75 km/h.

Peugeot JetForce alternator place

Trečioje nuotraukoje matote tą variklio galą, kuriame buvo sumontuotas generatorius ir aušinimo skysčio pompa. Čia ir planuoju primontuoti savo BLDC motorą. Viskas ko reikia – viena ilga bendra ašis (šitas dalykas nemažai kainuos, mat reikia gaminti iš rimto plieno) ir plokštelė, prie kurios viskas prisisuks.

Aišku dar lieka akumuliatoriaus, BMS ir valdiklio problema. Akumuliatorių skubiai sumesiu iš turimų prizmatinių A123 celių, o valdiklį laikinam naudojimui nupirksiu dviratinį ir paforsuosiu iki kokių 150 A. Deja bet BMS teks gamintis. Turiu jau pradėtą projektą, reikės kažkaip skubiai padaryti ką nors panašaus į veikiantį daiktą.

Tai kol kas tiek, projekto progresą sekit forume.

34 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.