Kaip JAV nusipirkta 5€ vertės prekė Lietuvoje kainuoja beveik 100€

Kaip žinia, internetu įsigijus prekę, kurios vertė viršija 22 €, teks susimokėti importo mokesčius. Į šią sumą įeina ir pristatymo paslaugos.

Tai yra improvizuota, bet nei kiek su realiu pasauliu neprasilenkianti dokumentinė istorija, įkvėpta perkančiųjų internetu pasakojimais ir pagrįsta realiais faktais, kurių dalį aprašiau anksčiau: Muitinė ir savarankiškas deklaravimas, 1 dalis.

Gyvenimiškas pavyzdys:
Petriukas apsilanko svetainėje www.ebay.com ir išsirenka sau patinkantį apsauginį telefono dėkliuką už 5 €. Pardavėjas yra iš JAV, todėl prisideda 18 € siuntimo išlaidų, siunčiama per kurjerių tarnybas. Dėkliukas Petriukui labai patinka, todėl jis nusprendžia apmokėti ir brangų siuntimą. Patvirtina užsakymą ir su šypsena laukia prekės.
Deja, po dviejų dienų Petriukas sulaukia nemalonios staigmenos – su juo susisiekia privati įmonė, užsiimanti tarpininkavimu su muitine. Jų yra gana nemažai:

  • UAB “Translaineris”, atstovauja FedEx, TNT, DHL ir daugelį kitų.
  • DHL tarpininkai
  • TNT tarpininkai
  • Kiti?

Neaišku, iš kur UAB “Translaineris” žino apie Petriuko užsakytą prekę, ir, juo labiau, iš kur ši įmonė gavo Petriuko asmens duomenis, bet visa tai nublanksta gavus jų pasiūlymą: padėti deklaruoti prekes muitinei.
O čia ir prasideda įdomūs dalykai. Įmonė trumpai paaiškina, kad, nors ir prekės vertė vos 5 €, tačiau už siuntimą buvo sumokėta dar 18 €, todėl bendra siuntos vertė yra 23 € ir jau viršija neapmokestinamą 22 € ribą, todėl būtina deklaruoti muitinei. Taip pat įmonė pateikia nuorodą į ilgą ir painų muitinės straipsnį, kur numatytos įvairios sumos ir tarifai. Įmonės atstovas paaiškina, kad, teoriškai, Petriukas gali bandyti deklaruotis pats, bet yra reikalinga sutartis su muitine ir yra kitų keblumų, todėl bus sudėtinga. Na ir pasiūlo viską greitai sutvarkyti už vos niekingus 29 €. Savo laiką branginančiam Petriukui, sutikus su tokiu apsiūlymu, yra pakišama pasirašyti paslaugų teikimo sutartis, o gautoje išankstinėje sąskaitoje staiga atsiranda dar ir kažkoks 18€ vertės „Terminalo mokestis“, bei 5.79€ vertės „Draudimo polisas. Laidavimo rašto įkainis“. Be viso to Petriukas vis tiek pats privalo tarpininkui pateikti lietuvišką prekės aprašymą, prekių kiekį, tikslią kainą ir valiutą, taipogi atsiųsti apmokėjimo kopiją. EBAY pirkinių sąrašo kopija čia netinka, tarpininkas reikalauja išrašo iš banko. O jei kyla įtarimų, kas nutinka dažnai, tarpininkas nepasivargina pareikalauti ir popierinio išrašo su banko darbuotojo parašu.
Petriukui sutikus net ir su tokia avantiūra ir atlikus visus reikalaujamus veiksmus, galų gale siunta per kelias dienas išmuitinama ir perduodama kurjeriui (dažniausiai užtrunka tiek pat laiko arba ilgiau, nei keliauja pati siunta). Ir čia Petriuko laukia dar viena staigmena: importo PVM. Įdomiausia tai, kad šis PVM yra pritaikomas visai iki šiol sukauptai vertei: prekės kainai, pristatymo kainai, visiems tarpininko įkainiams: (5€+18€+29€+18€+5.79€)*21% PVM = 15.92€
Visas Petriuko išlaidų sąrašas gaunasi toks:
5.00€ – Prekė.
18.00€ – Pristatymas.
29.00€ – Tarpininko mokestis už prekės rūšies ir kainos gavimą iš Petriuko ir perdavimą muitinei.
18.00€ – Terminalo mokestis. Nelabai aišku, už ką, kadangi pristatymas iki durų jau yra apmokėtas.
5.79€ – Draudimo polisas. Jis neva reikalingas kaip įrodymas, kad mokesčiai muitinei bus sumokėti.
15.92€ – Importo PVM.
VISO: 91.71€
Štai taip paprastai 5€ vertės prekė Petriukui kainavo 91.71€.

Po viso to Petriukui kilo klausimas: O kas, jei išpakavęs prekę pamatyčiau, kad atsiuntė ne tos spalvos? Grąžinti prekę ir atgauti pinigus yra labai paprasta, bet kaip atgauti visus pakeliui sumokėtus mokesčius?!

Po tokios patirties neatlaikė Petriuko nervai ir jis emigravo į Angliją, kur nusipirkęs tokią pačią prekę, ją gavo iš karto, be jokio tarpininkų kontakto (nes muitinė patikėjo ant siuntos deklaruota verte), o terminalo ir draudimo poliso mokesčių iš vis nebuvo, bei viskas įvyko per kelias minutes, o ne dienas. 8£ muitinės tarpininko mokestį ir importo PVM Petriukas susimokėjo per tris mėnesius po siuntos gavimo.

Istorijos pabaiga. Istorija yra išgalvota ir mano vardas visai ne Petriukas, tačiau procedūra ir mokesčiai atpasakoti tiksliai.

17 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.