Muitinė ir savarankiškas deklaravimas – 1 dalis

Visi (dauguma?) perkam visokius gelžgalius iš trečių šalių. Priežastys įvairios, dažniausiai Lietuvoje tiesiog neįmanoma rasti reikiamos detalės, arba čia ji tiesiog 5 ar 10 kartų brangesnė…

Jei perkama ne iš ES šalies, prasideda dideli baubai:

  • Importo muitas (dažniausiai 1-3%) – nuo visos sumos, įskaitant siuntimą
  • PVM (21%) – nuo visos sumos
  • Antidempingo muitas (dažniausiai nėra, bet gali siekti 45% ir daugiau) – čia toks dalykas, ant kurio užsirauna dviračių ir kai kurių kitų prekių pirkėjai. Skirtas dirbtinai pabranginti importuojamas prekes, kad vietos gamintojai galėtų tarpti gamindami e-dviračius po €4000-6000, nors ir nieko analogiško tarp jų nėra (pvz. mano kiniški sudedami dviračiai)

muitineYra dar vienas didelis baubas, kurio dauguma nežino – išmuitinimo procedūra. Paprastai tariant, tai tėra prekės gavėjo pranešimas muitinei, kiek ta prekė kainavo, bei importo mokesčių dydžio paskaičiavimas.

Kad ir kokiu legaliu keliu keliautų prekės, paštu ar per kurjerių tarnybas, jos visada stringa muitinėje (dėl to apsukrūs (ir nelabai) tautiečiai prisigalvoja visokių išradingų transportavimo būdų, bet apie tai vėliau). Žodis stringa pavartotas ne šiaip sau. Pavyzdys: prekė išsiunčiama per DHL iš Hong Hongo. Jau po dviejų dienų ji sustoja muitinėje ir tada prasideda įdomūs dalykai, kurie tęsiasi dar bent tris dienas. Absurdiška, tiesa?

Prekei strigus, pirmas nutinkantis dalykas – kažkokio “muitinės tarpininko” kontaktas su pasiūlymu viską greitai sutvarkyti. Ne dykai, žinoma. Kitaip tariant, siuntų tarnyba, kad ir kas ji bebūtų (TNT, DHL, Lietuvos paštas ir kt.), nutekina gavėjo duomenis kažkokiai trečios šalies kontorai (įmone vadinti neapsiverčia liežuvis), kuri siūlo muitinei supildyti vieną lapą už €29.90. Kainos lyg ir šiek tiek pakritusios, kadangi prieš kokius 5 metus lupdavo po 120 Lt (+PVM!). Jei siunčiama per Lietuvos paštą arba EMS, tokia paslauga kainuoja ~9 €. Tai viena iš priežasčių, dėl ko visada vengdavau tokių kontorų kaip TNT ir DHL ir siųsdavau paštu arba, jei reikia skubiai – per EMS, nors ir kiek brangiau, dažniausiai.

Procedūra maždaug tokia:

  1. Siunta stringa muitinėje
  2. Nutekinami gavėjo duomenys ir su juo susisiekia žulikų kontora, siūlanti už 29.90€ išspręsti visas problemas.
  3. Sutikus, pareikalaujama atsiųsti pirkimo sąskaitą (Invoice) ir, pastaraisiais metais – banko išrašą (!!!). Taip pat reikia lietuviškai apibūdinti siuntos turinį, kainą, kiekį, gavėją ir t.t.
  4. Viską pateikus, žulikai atsiunčia sąskaitą jų “paslaugoms” ir paskaičiuotiems mokesčiams apmokėti. Tik apmokėjus ir tai įrodžius, siunta vėl pajuda ir kažkurią ateinančią dieną pristatoma gavėjui. Jei siunčiama per paštą, apie jokį registruotos siuntos pristatymą į namus galima nebesvajoti – reikia vykti į paštą, ten susimokėti (tik grynais (!!!) – kortele ar pavedimu nepriima) ir atgauti siuntą.

Kiek man suprantama, ši visa procedūra tėra vieno lapo (specialios formos) užpildymas, kur nurodomas prekės pavadinimas, prekių ir pristatymo paslaugos vertė, prekės kodas pagal muitinės klasifikatorių, tam kodui taikomas mokesčių tarifas ir mokėtina suma. Ir visa tai gražiai telpa į vieną puslapį, kurį užpildyti, net ir nepatyrusiam asmeniui, neturėtų užtrukti ilgiau 5 minučių (ilgiausiai užtrunka teisingo kodo radimas LITAR svetainėje).

Už tokias paslaugas yra lupami visi devyni kailiai, kadangi realios praktinės alternatyvos neegzistuoja. Esu kažkada nusprendęs reikalus tvarkytis pats, bet tai buvo visiškas pažeminimas ir tragikomedija. Visko dabar nepasakosiu, kadangi aš toks laimingasis ne vienas – ši moteriškės istorija praktiškai identiška: Muitinė – apsiperkančių užsienyje siaubas. Smagaus skaitymo. Ir taip, muitinei tinka įmokos TIK iš oro uoste esančio medicinos banko skyriaus (bent taip buvo aiškinama) ir taip, įmokos kaina tikrai tokia, kaip rašoma (nuo to laiko dar pabrango).

Nesena dar viena tokia procedūra man buvo paskutinis lašas, todėl vėl bandysiu reikalus tvarkytis pats. Argi gali būti taip sudėtinga? Pasirodo, gali… Laukite tęsinio.

217 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.