Akumuliatoriaus blokas iš 18650 cilindrinių celių
|Jau kuris laikas rimtai domiuosi cilindrinių (18650) celių naudojimo galimybėmis, atlikau nemažai skaičiavimų ir bandymų:
Ličio celių pasirinkimas
Ličio celių pasirinkimas #2
Ličio celių pasirinkimas #3
Ličio celių pasirinkimas #4
Po visų bandymų priėjau išvadą, kad tinkamiausios celės yra LG. Ypatingai didelis jų privalumas – bent 25% žemesnė kaina. Taipogi beveik dvigubai mažesnis akumuliatoriaus svoris ir tūris (lyginant su A123 prizmatinėmis celėmis). Šioks toks trūkumas – nestandartinė krovimo įtampa: 4.35V, taigi dauguma kiniškų BMS/PCM netinka. Jei BMS yra kiek geresnis (programuojamas), tai ne problema.
Akumuliatoriaus blokui reikalavimai, prioriteto tvarka, būtų tokie:
- Kontaktiniu būdu virinami kontaktai – vienintelis būdas celes sujungti greitai ir neperkaitinant
- Žema kaina – to nori visi
- Patogus ir greitas surinkimas – 4 punkto sudedamoji dalis
- Temperatūrinė kontrolė – akumuliatoriaus šildymas žiemą ir aušinimas vasarą
- Galimybė pakeisti vieną celę
- Maži matmenys – tai irgi daugumai aktualu
Pirmasis prototipas
Nusprendžiau kad 12s6p konfigūracija dviratinėms aplikacijoms būtų optimali. Priežastys tokios:
- Standartiniai MeanWell (ir dauguma kitų) 48V maitblokiai gali būti pareguliuoti iki +10% įtampos, kas yra 52.8V. Vienos celės krovimo įtampa yra 4.35V, taigi 12 celių bus 52.2V, taigi gaunasi kaip tik.
- Vienos celės talpa yra apie 10Wh, kas 12s6p konfigūracijoje duoda apie 720Wh talpą. Manau tai yra vidutinis rimtesnio e-dviratininko poreikis.
- Lyginis celių skaičius gaunasi patogesnis nei, pvz., 5p ar 7p.
Po šiek tiek galvos sukimo ir paišymo, pristatau pirmą prototipą:
Čia matosi kaip išspręsti reikalavimai #1 ir #6:
#1. Celės tarpusavyje virinamos metaliniu lakštu (gaminamas pjaunant lazeriu).
#6. Tarp celių yra numatyti kanalai (ir skylės) “klimato” kontrolei prapučiant šiltą/vėsų orą.
O šiame paveikslėlyje matomas ir papildomas apsauginis komponentas – popierinė tarpinė, apsauganti nuo celės trumpo jungimo perkaitimo ar mechaninės trinties atveju
#7. Vienos celės pakeitimas išspręstas paprastai:
- randama bloga celė
- pakas guldomas ant stalo, blogos celės neigiamu poliumi į viršų
- išgręžiami celės virinimo taškai
- pakas apverčiamas ir kartojama 3 procedūra
- atkeliama viršutinė plastikinė plokštė.
- atlenkiama laidininko plokštelė (gali tekti išgręžti 1-2 gretimų celių virinimo taškus)
- celė paprasčiausiai ištraukiama ir į jos vietą statoma nauja.
Surinkimo procedūra
Surinkimas būtų gana paprastas:
- Prie skardinių plokštelių, atsimatavus ilgius, prilituojami balansavimo laidai
- ant stalo dedama plastikinė plokštė
- ant jos sudedamos metalinės plokštelės
- ant jų, kur reikia, sudedamos popierinės tarpinės
- sustatomos visos celės, kaptonine lipnia juosta prie celių prikabinami balansavimo laidai
- šalia ant stalo dedama antra plastikinė plokštė
- ant jos vietomis, kur reikia, priklijuojama plona dvipusė lipni juostelė, kad metalinės plokštelės nekristų apvertus
- punktai 3 ir 4
- 6-8 punktuose gautą sumuštinį uždedam ant celių
- privirinam visus kontaktus
- apverčiam paką ir privirinam kitą pusę.
Gamyba
Pats celių dar kurį laiką neturėsiu, taigi gamyba būtų beprasmė. Tačiau noriu šį projektą tęsti…
Jei ką nors toks gaminys domina, mano pasiūlymas ir sąlygos yra tokios:
- Siūlau tokį detalių komplektą:
- frezuotos plastikinės (kol kas PVC) plokštės – 2 vnt.
- metalinės plokštelės virinimui – 13 vnt.
- popierinės tarpinės – 12 vnt.
- (celėmis (tinka bet kokios 18650), kontaktiniu virinimu, laidais, BMS ir akumuliatoriaus korpusu reikės pasirūpinti patiems).
- Kaina – savikaina. Pinigus paimčiau tik už savo tiesiogines išlaidas gamybai: medžiagos, kuras, frezavimo ir pjovimo lazeriu paslaugos, už kurias susimokėčiau tai atliekančioms įmonėms.
- Brėžiniais nesidalinu – man svarbu yra dalyvauti gamybos procese, kad galėčiau tiesiogiai matyti silpnąsias gaminio vietas ir tinkamai optimizuoti gamybos procesą bei jam adaptuoti gaminio dizainą.
- Pasiūlymas galioja vieną savaitę. Kiek norinčių bus, tiek komplektų ir užsakysiu. Kitos partijos jau bus kažkiek brangesnės, su įskaičiuotu mano pelnu.
- Iš jūsų pusės tikėčiausi detalios gaminio analizės: su kokiomis problemomis susidūrėt surinkdami ir eksploatuodami, kokių pasiūlymų turite gaminio patobulinimui.
- Užsakydami gaminį patvirtinat jog suprantat kad tai yra pirminis prototipas su galimomis dizaino klaidomis, nepatogumais surenkant, ir pan. Taip pat prisiimat visą atsakomybę dėl gaminio tiesiogiai ar netiesiogiai sukeltų nuostolių ar sveikatos sutrikdymo (pvz. gaisro atveju). Šis punktas skamba baisiai, bet jaučiuosi teisiškai įpareigotas tai parašyti.
Šiuo metu norą sudalyvauti akcijoje pareiškė:
1 narys.
O ne paprasciau butu naudoti esamus 18650 laikiklius, bet daugiau demesio paskirti nikelio plokstelem skirtingom lygiagreciom konfiguracijom? Manau bus taip-kiek zmoniu, tiek poreikiu tiek del talpos konfiguracijos, tiek del itampos konfiguracijos, dar kazkiek prisides del isdestymo galimybiu. Arba reikia pasiulyti 3 itampos variantus-36v, 48v ir 72v + pora yalpos galimybiu. aisku cia tik prototipas, bet vistiek reikes orientuotis I kazkokia auditorija ir vienas akumuliatoriaus variantas ja smarkiai siaurins.
Ar domejaisi kaip pvc elgiasi frezuojant? Galiu pasakyti jog PP veliasi ir po frezavimo reikalingas pakartotinis apdirbimas. Gal reiketu kazko kietesnio, pvz abs?
Puikiai suprantu kad visi turi savus poreikius. Jei šis projektas pajudės, tikrai atsiras ir kitokių konfigūracijų.
Nikelio plokštelės esamiems kiniškiems laikikliams – gera mintis, manau verta tuo užsiimti. Tik patys laikikliai man nepatinka, tai tokio dalyko dar teks palaukti.
PVC apsidirba gan neblogai. Žinoma tai priklauso nuo įrankių: reikalingas aušinimas, aštri freza, standus špindelis.
Na ką, kol kas prasti reikalai su Lietuvos gamybininkais… Plastiko negali frezuoti, nes neturi smulkaus vakuuminio stalo (nes vidurys keliasi frezuojant). Nikelio plokštelių negali pjauti, nes lazerio spindulys per storas ir stalas per stambus – sukris viskas…
Neatspejau, galvojau kaina gerokai virsys tavo paskaiciavimus:)
Keista, kad radai nikelio lakstu, nes as kai ieskojau, su ziburiu nerasi
Neradau dar.. :) Kol kas net neatsiranda kas išpjaut gali. Vieni kinai atsiuntė pasiūlymą, $30 už A4 lapą :)
Sako kad kainos mažinimo sumetimais industrijoje yra naudojamas nikeliuotas nerūdijantis plienas – savybės panašios, o kaina porą kartų mažesnė. Tik šito tai iš vis neįmanoma rast.
Galima pasidomėt čia http://www.metaco.lt .Lazerio stalas toks,kad niekas nesukrenta,o dėl spindulio neaišku,gal ir per smulkus tas nikelis pasirodys,reikia klaust.
Jau yra išsiųsta užklausa, dar laukiu atsakymo.
Edit: atsakė dar vieni kitaicai. $500 už išpjovimą.. :)
Toj Metaco kaip jie raso nuo .5mm. Tabsam storas, kiek as maciau tai .15mm laksta naudoja. Ziaurios kontaktines svarkes reikes 0.5mm privirint.
Pas Kitaicus irgi ne pyragai, dar prisides siuntimas ir daug laiko logistikai. Kazkaip nesinori tiketi, kad lietuviai nedaro, juk net popieriu pjausto lazeriu.
30$ uz a4 lapa su medziaga ar tik pjovimas?
Tiesa, ar negalima naudoti vario laksto tam paciam reikalui? Kaip suprantu problema butu suvirinime, bet gal galima kazkokius kitokius elektrodus naudoti?
ten $30 kaina tik už medžiagą .. :)
Varis netinkamas: lazeris sunkiai ima ir nesivirina (bandyta)…
Sveiki! Turiu keleta klausymu: Kodėl krovimo itampa nestandartinė – 4,35V? Jei nedakrausiu, kas tada, ar negenda šarmimiai akumuliatoriai? (Lion, NiCd, NiMH). Kažkur mačiau, kad buna celiu su išvadais, numatytais litavimui. Netinka toks sprendimas?
Įtampa tokia, kokią nustatė būtent to modelio celių gamintojas. Matyt padarė bandymus ir pamatė, kad iki tokios įtampos krauti yra saugu.
Ličio celes galima krauti kada nori ir iki kiek nori (neišeinant už gamintojo rekomenduotų ribų). Jei krausi iki žemesnės įtampos, nuo to akumuliatoriui tik geriau. Įtampą sumažinus nuo 4.35V iki 4.2V, bus prarandama apie 15% talpos, tačiau akumuliatorius tarnaus bent 5 kartus ilgiau.
O kaip reguoja i nedakrovimą NiCd, NiMH? Aš juos kraunu ”rankiniu” budu, tad labai vargina tas pastovus ”kad tik neperkrauti”. Na, o kaip su tais lituojamais celiu isvadais, gal butu praktiškiau, nei suvirinimas?
Daug jau laiko praėjo, bet pagaliau pasigaminau pirmą realų veikiantį prototipą:
Atliko du 12s6p prototipiniai komplektai. Gal ką nors domina? Komplekto kaina 180 Lt. Celės neįeina.
Tai cia kur turi atliekamu ir sito skiriasi konfiguracija?Nes cia suskaiciuoju 12s 8p???
Šitas vienas yra 12s8p, o atliekamų turiu porą 12s6p. Yra galimybė padaryti kitų konfigūracijų, kadangi turiu tabų likusių daugiau nei 2 pakam, bet kaina bus didesnė.
o kokios jo ismieros gaunasi, ir kiek toks pakas gali smarves atiduot, as ieskausi kazko kad galeciau savo pakroveja meanwell panaudot bet jis velnias 3Kw, Kiek yra saugios sitos celes? ar yra galimybe netolimu laiku tiketis specifiniu ismieru pako? turiu omeni tarkim pritaikyt pagal rema?
Na pagal rėmą pritaikyt tai jau sudėtingiau, nebent iš atskirų stačiakampių blokų dėliotis.
12s8p pako matmenys: 225x148x70 mm.
Celės šitos, manau, pačios saugiausios. Čia kalbu bendrai apie 18650 formatą.
Šitas pakas yra 1kWh, tai 3kW krovimas būtų 3C… Nežinau kurios celės gali tiek atlaikyti. Na nebent paką darysi didesnį, tai gausis mažiau C.
O ir celių yra įvairių. Konkrečiai šitos LG duoda po ~6A, bet yra ir visokių po 20A ir daugiau. 8*20 jau 160A gaunasi. O dar fazinę srovę juk galima kur kas didesnę užsistatyt, kad ir 400A.
Kas liečia 18650 celių pasirinkimą visai netyčia užtikau labai įdomų tinklapį http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650IndividualTest%20UK.html
kuriame yra atlikti labai daug įvairių 18650 celių bandymai, gan išsamiai aprašytos , pateikti grafikai, aprašyti kiti niuansai
Esu naujokas čia, bet turiu keletą klausimų.
1. Planavai rinktis LG D1 rožines celes, bet pas tave pake matau oranžines.
2. Iš kur aš pigiausiai (400$ už kWh) galėčiau įsigyti kokybiškų LG celių D1 ar tokių kaip pas tave?
Ačiū.
As ir esu ieskojes situ celiu. Radau viena kompanija: ceba
Jie siule rozines po 2.8 $ uz vieneta perkant 90vnt.
Honda ramia sąžine nusikopijavo paveikslėlį ir įsidėjo į savo PR nuotrauką, reklamuojančią jų naują produktą:
http://hondanews.com/releases/honda-introduces-cooperative-mobility-ecosystem-at-ces-2017/photos/honda-introduces-cooperative-mobility-ecosystem-at-ces-2
Backup’as: http://i.imgur.com/0Md6GhI.png
Laikas pasipelnyti ;)
Bet tai kaip žiauriai žemas lygis
Žiūrėsiu kas čia gausis. Tas paveikslėlis išplatintas tūkstančiuose portalų, tai būtų daug reikalų pašalint. Manau atsižvelgs į tai :)
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/16473701_242326039545433_2116956795967546763_n.jpg?oh=2202ddf8e9c9b4dc448fdfffa733b8bd&oe=59494551
About 20,700,000 results (1.68 seconds) :D
Tuomet reikia nustatyti autorinę kainą, kurią turi mokėti už foto panaudojimą.
Bet tai copyright’as kiek as suprantu galioja? Pas tave juk iš privataus domeno nukosėjo?
Šiaip iš esmės ten toks marmalas gaunasi su copyright, creative commons, patentais trademarks’ais
na patentai ar ne, bet kaip ir negali paimti bileko ir sakyti, kad tavo…
Honda paveikslėlį iš savo puslapio jau pašalino. Liko dar apie 20 milijonų kopijų visokiuose portaluose. :)
http://auto.lrytas.lt/naujienos/lietuvio-kurinys-patrauke-honda-inzinieriu-demesi.htm
:)
Džiugi naujiena Šarūnai, taip ir toliau laikyk frontą. Smagu matyti lietuviškus gaminius.
Šarūnai, ne inzinieriu demesi patrauke tavo piesinys. Web dizaineriai gavo uzdavini surasti baterijos bloko foto, jie pajieskojo googlej ir nukopijavo tavo. Beje ant tavo piesinio nebuvo “watermarks” ar copyright.
Raimi, esate IP teisės specialistas, ar tiesiog ėjot pro šalį ir nuomonę išsakėt?