RST specialistai: “problemos neradome”
|Šį kartą parašysiu kažkiek ne į temą ir papasakosiu kokia gi yra senų namų elektros instaliacijos būklė. Na o istorija maždaug tokia.
Prieš dvejus metus pradėjome kapitalinį senelių palikto buto remontą, kurį baigėme tik šiomis dienomis. Namas maždaug 1960 metų statybos, penkiaaukštis, 4 laiptinės (statybininkų g., Vilnius). Aišku remontuojant krito į akis labai nepastovi maitinimo tinklo įtampa – nukrenta, pakyla… Įjungus kad ir negalingą prietaisą, na, tarkime, grąžtą, šviesa gana neblogai pritemsta, kol šis įsibėgėja. Na o šokinėja įtampa iš vis be niekur nieko – matyt kaimynai kažką įjungia/išjungia. O pakyla ne šiaip iki ~230V, bet ir aukščiau, kas rodo, kad problema yra su įvado nuliu. O tai gali būti labai didelė problema: sudegę prietaisai, gaisras… Paaiškinsiu: į laiptinę yra atvestas trifazis, kurio fazės po to paskirstomos butams, kiekvienam po vieną. Tarkime butai sunumeruoti: 1 2 3 4 5 6 7… Tai kiekvienam jų teks tokios fazės: A B C A B C A… Na, supratot mintį.
Iš pradžių galvojome kad problema yra mūsų bute. Aišku per tuos 50 metų laidai visiškai supuvo, taigi pilnai keitėme visą elektros instaliaciją, statėme krūvą automatų, laiptinėje pakabinome atskirą skydelį su savo skaitikliu ir automatu. Po viso šito problema išliko. Pakalbėjome su kaimynais – pas juos ta pati situacija. Tuomet iškvietėme Rytų Skirstomųjų Tinklų “specialistus”. Šie atvyko, atliko kažkokius tariamus matavimus ir pareiškė, kad “viskas tvarkoje, problemos nėra, matyt problema pastotėje, o tai jau ne mūsų reikalas”. Aišku buvo pikta, bet ką padarysi. Susitaikiau su ta mintimi ir įsigijau “pure sinawave” 3 kVA UPS’ą, prie kurio kabinsiu visą butą.
Na o šią istoriją rašau, nes radau problemos priežastį (gal tik dalį jos). Kadangi butas sutvarkytas, ėmiausi rūsio. Keitėme savo sandėliuko duris, tvirtinome sienas (viskas vos laikėsi)… Bevaikštant po rūsį išgirdau elektros traškėjimo garsą bei pastebėjau mirgančią šviesą. Įdomu tai, kad tas traškėjimas buvo sinchroniškas mano žingsniams… T.y. kažkur ant tiek blogas kontaktas, kad net mano ėjimo sukelti virpesiai kėlė kibirkštis. Dar problema ta, kad man taip pat reikėjo atsivesti apšvietimo laidą, nes tuometiniai higienos reikalavimai turbūt nenurodė, kad visose patalpose privalo būti šviesa.
Nuotraukose turėtumėte matyti kame problema. Tai, kas ten matosi, tarp mano srities specialistų vadinama “kūšis”. Trečioje nuotraukoje surašiau kur kokie nuogi kontaktai yra. Apačioje esančios dvi keliasluoksnės “skrūtkės” yra rūsio apšvietimas. Čia savo sandėliukų apšvietimą prisijungė visi vietiniai meistreliai ir būtent ši vieta kibirkščiavo. Jau nekalbu apie tai, kad laidai kaba visiškai nuogi. Raidėmis A B C sužymėtos trys skirtingos fazės, na o jų laidai vietomis yra visiškai nuogi. Atkreipkite dėmesį, kad pro pat fazės A nuogosios dalies šalį praeina nulio laidas N. Tiksliau net ne laidas, o iš jo likusi nuoga aliuminio viela (taip, visi laidai aliuminiai). Ši nulio viela taip styro išlindusi, niekur neprijungta. Geriau apžiūrėjus matosi, kad jos galas yra ne nukirptas, bet išsilydęs (nusprogęs). Matyt buvo užsitrumpinęs su kažkuria faze. Lygiai ta pati situacija su faze B – vos keli milimetrai nuo plikos fazės B vielos styro kita nulinio laido viela, vėlgi, apsilydžiusi, be izoliacijos ir niekur neprijungta. Fazės B laido aliuminio vielos šerdis ties pažeista izoliacija yra apsilydžiusi ir matosi, kad buvo nutrūkusi, o tada bekibirkščiuodama tarpusavyje susivirino ir taip laikosi…
Žodžiu, ėmiausi darbo. Problema ta, kad tų storųjų laidų izoliacija yra visiškai supuvus: pakanka vos priliesti ar palenkti laidą ir visa izoliacija krenta žemėn, lieka plika viela. Iš pradžių ėmiausi rūsio apšvietimo linijos (apatinės skrūtkės), taigi kurį laiką visas rūsys pabuvo tamsoje. Po to ėmiausi storųjų trifazio laidų. Štai čia šiek tiek sudvejojau: fazės trys, tai, lyg ir tiktų visiems 20 butų laiptinėje maitinti, tačiau laidai aliuminiai (blogesnis laidininkas nei varis), o jų skerspjūvio plotas tėra tik 4 mm² – mano nuomone ant tokio laido galima būtų kabinti tik vieną-du butus. Taigi nusprendžiau, kad šie laidai yra laiptinių apšvietimui, t.y. viena fazė vienai laiptinei, kita kitai… Kad sutvarkyčiau šį bardaką, reikėjo kirpti šiuos laidus, taigi, mano manymu, laiptinės liktų be apšvietimo (bet ne butai). Buvo dienos metas, taigi problemos tame nėra. Nukirpus pirmą laidą laiptinėje pasigirdo sąjūdis, o dar po kelių minučių prisistatė ir keli kaimynai. Pasirodo, ant šių plonų laidelių pajungti visi 20 laiptinės butai. Tai paaiškina kodėl taip svyruoja tinklo įtampa – laidai tiesiog per ploni. Tiesa, minėjau du palaidus nulinio laido galus. Tiksliai nežinau iš kur jie ir kur eina, bet išlenda iš ten pat kaip ir trys fazės. Nejaugi čia yra visų 20 butų nulinis laidas? O_o Senuose namuose nulis buvo jungiamas kartu su žeme, na o ta žemė tai ne kas kita kaip namo armatūra ir elektros skydinės korpusas, taigi ir varža gaunasi gana didelė. Tai paaiškina kodėl kartais įtampa pakyla virš 230V – kaimynas įsijungia ką nors ir įžeminime atsiranda įtampos pakilimas, na o mano fazės atžvilgiu gaunasi dar padidėjusi įtampa. Žodžiu, visi 20 butų neturi tikro nulio, o tai labai pavojinga! Tai ką po velnių ten tikrino RST?
Šiuos fazinius laidus buvo žiauriai sunku sutvarkyti, nes vos prilietus visa izoliacija dribo žemėn. Aš dirbau, žinoma, “po faze”, t.y. karpiau, sukiojau ir kitus darbus atlikau su laidais, kuriais teka srovė… Šiaip ne taip ant jų sumoviau termo vamzdelius ir apkaitinau dujinio lituoklio liepsna. Tuomet sujungiau kaladėlėmis… Tvarkiau po vieną fazę vienu metu, prie kiekvienos sugaišdamas apie 15 min. Būtent tiek laiko kaimynams teko pabūti be elektros :) Rūsyje apsilankiusiems smalsuoliams paaiškinus kas vyksta sulaukiau padėkų, nes jau ilgai dauguma jų žino šią problemą, bet nesiryžo tvarkyti. Vis tik kišti nagus prie “karšto” laido ne daug kas nori. Beje, atkreipkite dėmesį į lubas virš dėžutės – būta geros liepsnos…
Tuo pačiu sutvarkiau ir aplinkinę instaliaciją, pašalinau nereikalingus laidus (kurie buvo prijungti prie fazės, o už kelių metrų kabėjo nukirpti, plikais galais). Viso šio reikalo ėmiausi ne tik dėl to, kad man sklepe reikėjo kokybiškos šviesos, bet ir dėl to, kad ruošiuosi ten pasidaryti šiokias tokias dirbtuvėles. Žodžiu, reikalingas kokybiškas maitinimas. Taip pat ten laikysiu e-dviratį ir krausiu jo akumuliatorius. Rūsio apšvietimas skaičiuojamas kartu su visų bendro naudojimo patalpų apšvietimu, taigi aAkumuliatorių krovimo kainą padalinus visai laiptinei, gaunasi ne tokie jau dideli pinigai kiekvienam (kiekvienam butui maždaug po 2 Lt per metus). Manau, kad niekas neprieštaraus tiek susimokėti už mano sugaištą laiką (pilnai tai užtruko maždaug pilną darbo dieną, o aš ją vertinu 300 Lt) ir investuotus pinigus (kaladėlės, laidai ir termo vamzdeliai man kainavo apie 30 Lt). Man neduoda ramybės tik gana plonas rūsio apšvietimo laidas, taigi norėčiau prisijungti prie vieno iš stambiųjų fazinių laidų, tik bijau skirstomųjų tinklų… Nors, ten buvo lemputes prisijungę kaimynai ir niekas bėdos nematė… Gal tiesiog per daug vešlus kūšys buvo, kad kas nors suprastų kas kur prijungta. Teoriškai tai net trifazį galėčiau atsivesti į rūsį :)
Kaip matot, mano laisvą laiką okupuoja ir kiti dalykai, ne tik e-dviračiai ir e-mopedai. Planuoju supirkti dar kelių kaimynų rūsius ir išvertęs gipsines sienas pasidaryti “požeminį garažą”. Išsikloti linoleumą, prisikabinti daug dieninių lempų apsistatyti staklėmis, įsivesti signalizaciją… :)
Nežinau, kaip ten Vilniuj su rūsio el. energija, bet Klaipėdoje labai “trumpina” jei pasidarai el. lizdą savo rūsio kambarėlyje. Kai kuriuos namuos jei kaimynai sužino, kad rūsio namelyje yra lizdas ir koks prietaisas pajungtas( pvz. šaldytuvas) tai iškart “stukalina” pirmininkui, šis gaisrininkams. Ir ateina komisija, kuri patikrina ir skiria administracinę bauda. Pagal reglamentą rūsio kambarėlyje tik Iljyčiaus lempukas galimas…
Sveikinu, esu ir aš daręs tokį darbą ir ne kartą. Tik truputį naujesniuose namuose ir garažuose etc. kur nagus prikiša “liaudies meistrai”. Bile kaip prisijungia savo dratus, o tada dega viskas iš eilės.
Viską teisingai perpratai išskyrus tai, kad iš tikrųjų čia ne RST, o namą eksploatauojančios organizacijos atsakomybės ribos. RST riba pasibaigia ties įvadu į namą, po to jų tik skaitikliai, laidai ir kabeliai ne jų.
Evaldas_S pritariu tau. kabeliai ne rst atsakomybe. beto kas del tu kvadaratu. tai 60 metais pastatymame name nemanau kad buvo daug energijos vartojanciu irenginiu. o paziurekit kas dabar pasidare :-) baisu pagalvot. ir aisq 4 mm yra ryskiai per plonas 20-ciai butu ;-) beje idomios kainos pas tave 300 lt uz diena. dirbant su tokiais ikainiais manau galima tik svajonese :-)
Aliau, ką tik grįžau padaręs panašų darbą. Sutvarkiau išdraskytą krovininio lifto instaliaciją, suderinau galinukus, automatiką etc. Per 3 val. uždirbau 200 Lt.
Be abejo už apšvietimo instaliacijos sutvarkymą tiek negaučiau.
Na visgi Šarūnas dirbo su laidais kuriais tekėjo elektra.Tai gana pavojinga. Ir yra nemena rizika “paragaut” elektros.
Jo su ta senu butu instaliacija tikrai nekas, Sarunai gali gal patart koks geriausias budas sujungti senus aliuminio laidus su naujais variniais, ar naudoti su varztukais (tos baltos kaladeles), ar geriau tos pilkos tokios uzspaudziamos kaip pas tave fotkej, o gal yra dar koks geresnis budas tokiems sujungimams padaryti, nes dariau bute remonta ir kai kur reikejo pratesti senus laidus, tai kur reikejo sujungti aliumini su varinuku tai esu sujunges su tom baltom kaladelem su varztukais, bet paziurejau kad pas tave fotkej dar tos uzspaudiamos panaudotos, o gal dar koks geresnis budas yra sujungimams padaryti, kad butu kuo geresnis kontaktas.
Deja nežinau ką pasiūlyti. Manau tavo atveju paprastos kaladėlės su varžteliais turėtų tikti.. Aš tas pilkas naudojau tik todėl, kad į krūvą reikėjo sujungti daugiau kaip 2 laidus.
Teko girdėti apie kažkokius specialius sujungimus variui su aliuminiu, bet nieko konkretaus nežinau, nesidomėjau tada. Ne elektrikas aš…
Suprantu, kad ne elektrikas… :) maniau kad gal zinosi…
Esu prijauciantis elektronikai, todel patinka karts nuo karto uzsukt i tavo puslapiuka paskaitinet kaip tau sekasi su tavo e-bike. :)
Pasidalinsiu savo patirtim, nes butent penkiaauskcio namo rusy irengtose dirbtuve ir dirbu dauguma savo darbu jau virs 10 metu.
1. Naudotis bendra rusio elektra savo tikslams – vienintelis budas priversti apsileidusius kaimynus atsiskaityti uz jiems visiems savo saskaita sutvarkyta bendra elektros iranga, islauztas rusio duris, etc., etc..
2. Jei sutvarkyti tu kitiems apsileideliams neidomiu vietu instaliacija taip, kad jiems po to ten (beveik) niekada nekiltu (rimtesniu) bedu, tai jiems po to prie to pripratus ir apie tai primirsus, galima patyliukais ir visas tris fazes atsivesti, na gal ne tiesiai i savo sandeliuka, bet lyg netycia kazkur visai salia kur prie ju lengva butu operatyviai prisijungti.
Iskilus pavojui – greit atsijungi ir su kvadratiniu snukiu aiskini, kad nieko nezinai kas cia ka bendram koridoriuj pridare.
3. Pries imantis visos sios saviveiklos, labai pageidautina paciam is anksto demonstratyviai atsivesti i savo sandeliuka parodomaji laida nuo savo buto skaitliuko ir pagal galimybes informuoti apie tai nama priziurincia organizacija – tada galima laisvai pleskinti bendra elektra kiek reikia sakant kad “pats savo rusyje naudoju tik savo, o stai uz kaimyno rusyje degancia lempa tai visi kartu mokam!”, o visus abejonese besiblaskancius kaimynus siusti “ayk durniau paklausk i seniunija pas specus, kurie cia jau viska oficialiai patikrino”.
Po to nuo to savo laido galima pasijungti kazka gerai matoma, pvz. sviesa (tada operatyvaus patikrinimo atveju atrodys, kad viskas gerai), na o tyliai kampe pasislepes sildytuvas ziemai tegu siurbia is bendro tinklo, bent jau kol susirinks tie 300 lt ar kiek ten busi i bendra reikala savo pastangu idejes.
4. Del sandeliuku peremimo is kaimynu – reikia buti labai atsargiam, ypac su visokiom isterikem bobom (ir joms prilygstanciais vyrais).
Oficialiai kiek domejausi rusio parduoti negalima, nes tai yra buto dalis – kaip vonia, tualetas, koridorius, balkonas, etc.
Galima nebent pasikeisti taip, kad kazkoks kitas rusys kaimynui visgi liktu (paprastai tai daroma turint kelis sandeliukus ir norint juos perkelti i viena vieta salia kits kito, kad po to galima butu apjungti i viena didesni), jei aisku yra i ka keistis (arba kombinuoti keitimais mazesni i didesni, bet tai irgi labai daug terliones), geriausia po to dar ir uzfiksuojant tuos pasikeitimus savivaldybes dokumentuose.
Kitu atveju toks rusio ploto peremimas gali baigtis tuo, kad persigalvojes buves perimto ploto savininkas ar nauji jo parduoto buto seimininkai tiesiog pasiskus, kad suktas kaimynas Sarunas apgaule uzgrobe ju rusi [TAI NE POKSTAS – SAKAU IS SAVO PATIRTIES!] (cia net notaro patvirtinta sutartis apie perdavima gali nepadeti, jei pasirodys, kad to daryti isvis negalima), tada ateis savivaldybes atstovai ir padalins viska taip teisingai ir po lygiai, kaip jiems ta diena pasirodys priklausomai nuo ju nuotaikos.
Sekmes darbuose, kolega!
(tikiuosi, kada nors mes islysim is tu pozemiu i sviesa, tada visiems tiems gaidziams ir zasinams maza nepasirodys)
Oho! Labai ačiū už išdėstytą patirtį :) Manau tokiu keliu ir eisiu.
Tik va kad sandėliuko parduoti negalima tai nežinojau. Pasidomėsiu.