RST specialistai: “problemos neradome”

Šį kartą parašysiu kažkiek ne į temą ir papasakosiu kokia gi yra senų namų elektros instaliacijos būklė. Na o istorija maždaug tokia.

Prieš dvejus metus pradėjome kapitalinį senelių palikto buto remontą, kurį baigėme tik šiomis dienomis. Namas maždaug 1960 metų statybos, penkiaaukštis, 4 laiptinės (statybininkų g., Vilnius). Aišku remontuojant krito į akis labai nepastovi maitinimo tinklo įtampa – nukrenta, pakyla… Įjungus kad ir negalingą prietaisą, na, tarkime, grąžtą, šviesa gana neblogai pritemsta, kol šis įsibėgėja. Na o šokinėja įtampa iš vis be niekur nieko – matyt kaimynai kažką įjungia/išjungia. O pakyla ne šiaip iki ~230V, bet ir aukščiau, kas rodo, kad problema yra su įvado nuliu. O tai gali būti labai didelė problema: sudegę prietaisai, gaisras… Paaiškinsiu: į laiptinę yra atvestas trifazis, kurio fazės po to paskirstomos butams, kiekvienam po vieną. Tarkime butai sunumeruoti: 1 2 3 4 5 6 7… Tai kiekvienam jų teks tokios fazės: A B C A B C A… Na, supratot mintį.

Iš pradžių galvojome kad problema yra mūsų bute. Aišku per tuos 50 metų laidai visiškai supuvo, taigi pilnai keitėme visą elektros instaliaciją, statėme krūvą automatų, laiptinėje pakabinome atskirą skydelį su savo skaitikliu ir automatu. Po viso šito problema išliko. Pakalbėjome su kaimynais – pas juos ta pati situacija. Tuomet iškvietėme Rytų Skirstomųjų Tinklų “specialistus”. Šie atvyko, atliko kažkokius tariamus matavimus ir pareiškė, kad “viskas tvarkoje, problemos nėra, matyt problema pastotėje, o tai jau ne mūsų reikalas”. Aišku buvo pikta, bet ką padarysi. Susitaikiau su ta mintimi ir įsigijau “pure sinawave” 3 kVA UPS’ą, prie kurio kabinsiu visą butą.

Na o šią istoriją rašau, nes radau problemos priežastį (gal tik dalį jos). Kadangi butas sutvarkytas, ėmiausi rūsio. Keitėme savo sandėliuko duris, tvirtinome sienas (viskas vos laikėsi)… Bevaikštant po rūsį išgirdau elektros traškėjimo garsą bei pastebėjau mirgančią šviesą. Įdomu tai, kad tas traškėjimas buvo sinchroniškas mano žingsniams… T.y. kažkur ant tiek blogas kontaktas, kad net mano ėjimo sukelti virpesiai kėlė kibirkštis. Dar problema ta, kad man taip pat reikėjo atsivesti apšvietimo laidą, nes tuometiniai higienos reikalavimai turbūt nenurodė, kad visose patalpose privalo būti šviesa.

Nuotraukose turėtumėte matyti kame problema. Tai, kas  ten matosi, tarp mano srities specialistų vadinama “kūšis”. Trečioje nuotraukoje surašiau kur kokie nuogi kontaktai yra. Apačioje esančios dvi keliasluoksnės “skrūtkės” yra rūsio apšvietimas. Čia savo sandėliukų apšvietimą prisijungė visi vietiniai meistreliai ir būtent ši vieta kibirkščiavo. Jau nekalbu apie tai, kad laidai kaba visiškai nuogi. Raidėmis A B C sužymėtos trys skirtingos fazės, na o jų laidai vietomis yra visiškai nuogi. Atkreipkite dėmesį, kad pro pat fazės A nuogosios dalies šalį praeina nulio laidas N. Tiksliau net ne laidas, o iš jo likusi nuoga aliuminio viela (taip, visi laidai aliuminiai). Ši nulio viela taip styro išlindusi, niekur neprijungta. Geriau apžiūrėjus matosi, kad jos galas yra ne nukirptas, bet išsilydęs (nusprogęs). Matyt buvo užsitrumpinęs su kažkuria faze. Lygiai ta pati situacija su faze B – vos keli milimetrai nuo plikos fazės B vielos styro kita nulinio laido viela, vėlgi, apsilydžiusi, be izoliacijos ir niekur neprijungta. Fazės B laido aliuminio vielos šerdis ties pažeista izoliacija yra apsilydžiusi ir matosi, kad buvo nutrūkusi, o tada bekibirkščiuodama tarpusavyje susivirino ir taip laikosi…

Žodžiu, ėmiausi darbo. Problema ta, kad tų storųjų laidų izoliacija yra visiškai supuvus: pakanka vos priliesti ar palenkti laidą ir visa izoliacija krenta žemėn, lieka plika viela. Iš pradžių ėmiausi rūsio apšvietimo linijos (apatinės skrūtkės), taigi kurį laiką visas rūsys pabuvo tamsoje. Po to ėmiausi storųjų trifazio laidų. Štai čia šiek tiek sudvejojau: fazės trys, tai, lyg ir tiktų visiems 20 butų laiptinėje maitinti, tačiau laidai aliuminiai (blogesnis laidininkas nei varis), o jų skerspjūvio plotas tėra tik 4 mm² – mano nuomone ant tokio laido galima būtų kabinti tik vieną-du butus. Taigi nusprendžiau, kad šie laidai yra laiptinių apšvietimui, t.y. viena fazė vienai laiptinei, kita kitai… Kad sutvarkyčiau šį bardaką, reikėjo kirpti šiuos laidus, taigi, mano manymu, laiptinės liktų be apšvietimo (bet ne butai). Buvo dienos metas, taigi problemos tame nėra. Nukirpus pirmą laidą laiptinėje pasigirdo sąjūdis, o dar po kelių minučių prisistatė ir keli kaimynai. Pasirodo, ant šių plonų laidelių pajungti visi 20 laiptinės butai. Tai paaiškina kodėl taip svyruoja tinklo įtampa – laidai tiesiog per ploni. Tiesa, minėjau du palaidus nulinio laido galus. Tiksliai nežinau iš kur jie ir kur eina, bet išlenda iš ten pat kaip ir trys fazės. Nejaugi čia yra visų 20 butų nulinis laidas? O_o Senuose namuose nulis buvo jungiamas kartu su žeme, na o ta žemė tai ne kas kita kaip namo armatūra ir elektros skydinės korpusas, taigi ir varža gaunasi gana didelė. Tai paaiškina kodėl kartais įtampa pakyla virš 230V – kaimynas įsijungia ką nors ir įžeminime atsiranda įtampos pakilimas, na o mano fazės atžvilgiu gaunasi dar padidėjusi įtampa. Žodžiu, visi 20 butų neturi tikro nulio, o tai labai pavojinga! Tai ką po velnių ten tikrino RST?

Šiuos fazinius laidus buvo žiauriai sunku sutvarkyti, nes vos prilietus visa izoliacija dribo žemėn. Aš dirbau, žinoma, “po faze”, t.y. karpiau, sukiojau ir kitus darbus atlikau su laidais, kuriais teka srovė… Šiaip ne taip ant jų sumoviau termo vamzdelius ir apkaitinau dujinio lituoklio liepsna. Tuomet sujungiau kaladėlėmis… Tvarkiau po vieną fazę vienu metu, prie kiekvienos sugaišdamas apie 15 min. Būtent tiek laiko kaimynams teko pabūti be elektros :) Rūsyje apsilankiusiems smalsuoliams paaiškinus kas vyksta sulaukiau padėkų, nes jau ilgai dauguma jų žino šią problemą, bet nesiryžo tvarkyti. Vis tik kišti nagus prie “karšto” laido ne daug kas nori. Beje, atkreipkite dėmesį į lubas virš dėžutės – būta geros liepsnos…

Tuo pačiu sutvarkiau ir aplinkinę instaliaciją, pašalinau nereikalingus laidus (kurie buvo prijungti prie fazės, o už kelių metrų kabėjo nukirpti, plikais galais). Viso šio reikalo ėmiausi ne tik dėl to, kad man sklepe reikėjo kokybiškos šviesos, bet ir dėl to, kad ruošiuosi ten pasidaryti šiokias tokias dirbtuvėles. Žodžiu, reikalingas kokybiškas maitinimas. Taip pat ten laikysiu e-dviratį ir krausiu jo akumuliatorius. Rūsio apšvietimas skaičiuojamas kartu su visų bendro naudojimo patalpų apšvietimu, taigi aAkumuliatorių krovimo kainą padalinus visai laiptinei, gaunasi ne tokie jau dideli pinigai kiekvienam (kiekvienam butui maždaug po 2 Lt per metus). Manau, kad niekas neprieštaraus tiek susimokėti už mano sugaištą laiką (pilnai tai užtruko maždaug pilną darbo dieną, o aš ją vertinu 300 Lt) ir investuotus pinigus (kaladėlės, laidai ir termo vamzdeliai man kainavo apie 30 Lt). Man neduoda ramybės tik gana plonas rūsio apšvietimo laidas, taigi norėčiau prisijungti prie vieno iš stambiųjų fazinių laidų, tik bijau skirstomųjų tinklų… Nors, ten buvo lemputes prisijungę kaimynai ir niekas bėdos nematė… Gal tiesiog per daug vešlus kūšys buvo, kad kas nors suprastų kas kur prijungta. Teoriškai tai net trifazį galėčiau atsivesti į rūsį :)

Kaip matot, mano laisvą laiką okupuoja ir kiti dalykai, ne tik e-dviračiai ir e-mopedai. Planuoju supirkti dar kelių kaimynų rūsius ir išvertęs gipsines sienas pasidaryti “požeminį garažą”. Išsikloti linoleumą, prisikabinti daug dieninių lempų apsistatyti staklėmis, įsivesti signalizaciją… :)

11 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.